12 Kasım 2023

Minik

Kimse kedimin adını sormamış... Oysa bir önceki yazının başında size bir şey anlatmaya çalışmışım, hayatımda bir değişiklik var demişim. Demek önemliymiş ki cümleye onunla başlamışım. Kimse onun varlığının adını merak etmemiş. Oysa adlandırılmayan, yoktur. Neyse...

Şimdi vereceğim örnek size alakasız gelebilir ama çağ içinde çok şeyi değiştirdiği ya da başlattığı için düşününce mantıklı bulacaksınız. Kraliçe I. Isabella Kristof Kolomb karşısına dikilip denizlere açılacağını, Batı'ya doğru Hindistan'a ulaşacağını vesaire söylediğinde izin vermeseydi, para vermeseydi ne olurdu? Amerika'da pamuk tarlalarında bir siyahi köle kırbaçlanarak değil de bir yaydan çıkan okla mı ölürdü acaba? Ama yine aynı gün aynı saatte mi ölürdü? Amerika'da güney-kuzey iç savaşı çıkmaz Abraham Lincoln bir suikasttan sebep ölmez ya da hiç Başkan olmaz mıydı? Isabella bir an durup hayır deseydi... I. Isabella kadar olmasa da kendi kararlarınızın nelere mal olduğunu eminim düşünmüşsünüzdür. Belki de Isabella'nınkinden daha önemli değişiklikler yaratmışsınızdır dünya için. Bilemezsiniz, bilemeyiz henüz.  Geleceği düşündüğümüzde beş on yıl sonralarını hatta gelecek ayları merak ederiz genelde. Ergen yaşlarda kiminle evleneceğimizi mesela, kaç çocuğumuz olacağını zengin olacak mıyız vesaire. Muhtemelen yüz yıl sonra o evliliğin neleri değiştireceğini düşünmeyiz. Bütün bu karmaşa düşünüldüğünde kesin görünen bir şey var ki geçmiş ya da gelecek diye bir şeyin önemi yok. Çelişki tuhaf gelecek ama o kadar önemli ki aslında ama mesele onu düşünmek, neler olacağını tahmin etmeye çalışmak değil. Bugün alınan her nefes zamanı yaratan ve şekillendiren şey. 

Şimdiki zamanın öneminden, Afrika'da uçan bir kelebeğin kanat çırpıntısının buralarda fırtına yatacağı hikayelerinden daha derin bir şeyden bahsediyorum. Bildiğimiz zaman içinde aldığımız her nefes geleceğe atılan bir ilmek. Bundan ötürü ki şu anda her ne yapıyorsanız vereceğiniz kararın doğru olup olmadığı tek önemli nokta. Mesele de "doğru"yu bulmak bana sorarsanız. Nereden bileceğiz, değil mi? Birini öldürmemenin doğru olup olup olmadığını, bugün o yoldan gidip gitmeyeceğimizi... Zaman döngüsü içinde insanın yapabileceği tek şey yaşayıp yaşayacağı yetmiş seksen 365 gün içinde gönderildiğimiz belki de oluştuğumuz bu gezegen için vicdanı için neyi doğru olup olduğunu bulabilmek, görebilmek ve buna göre hareket edebilmek görünüyor. 

8 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. :-) Özlüyorum sizleri, seni... bloğumu... kendimi... Nasıl bir hayat döngüsüne girdim bilemiyorum, ne yazabiliyorum ne okuyabiliyorum... Aileden hastalıklar, kazalar, ülkenin giderek umutsuzluk veren halleri, paranın gözü kör olsunlar vs.vs... Her olana şükür diyerek geçiyor bakalım zaman.
   Sevgiler sevgili günlük.. Daha güzeli olacak elbet inşaallah.. Okuyacağım sizleri de kendimi de :-)
   Kedinin adı Minik. :-)

   Sil
  2. Aze... Ne iyi geldi sabah sabah ''Seni özlüyorum'' diyebilmen. Teşekkür ederim.
   Kocaman da başlık atmışsın ama görmemişim ; dikkatimiz ve algımız yerlerde.
   Sana iyi gelen neyse ona tutunmak lazım ; belki senin de inzivaya ihtiyacın vardır . Bizler buralardayız; ne zaman istersen bir mail adresinin ucundayız.

   Sil
  3. Ben de teşekkür ederim. Daha iyi günlere inşaallah hep beraber :-)

   Sil
 2. Evet ya, aslında adı olan her şey adını merak ederim niye sormamışım şaşırdım ben de okuyunca eski yazıya da baktım.
  Minik :)
  Tolga Çevik programındaki müzisyene "minik" derdi. Ben de anneme derdim o zamanlarda "minik" diye. Sonra üniversitede oda arkadaşlarım ben anneme "minik" dediğim için bana "minik" demeye başlamışlardı :)
  Velhasıl minik ismini çok sevdim kedin için de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aa evet Tolga Çelik'i hatırladım, dediği adam da iri yarıydı :-)) Minik ne önemliymiş hayatında Şenaycım :-) . Kediyi aldığımda pek narin minik gelmişti bana, eve alma niyetim yoktu biraz seslenmek için minik aşağı minik yukarı gidiyordu kaldıkça kaldı öyle :-) E şimdi öğrendi ismini yapacak bişi kalmadı :-) ... Buralarda olduğunu bilmek güzel, inşaallah daha da çok oluruz. Görüşmek üzere, sevgiler.

   Sil
  2. Evet çok gülerdim o her minik dediğinde. :) Ne güzel kedileri çok severim 🥰
   İnşaallah daha çok görüşürüz, benden de sevgiler 💕

   Sil
  3. Kediler hayvan değil ki:-) Onlar ayrı bir cins canlı:-)

   Sil