21 Temmuz 2015

Kupon Kupon Yaşanan Hayatlar: "Canım Kardeşim"


Bu muhteşem müzik Cahit Oben'e ait. 1973, Ertem Eğilmez yönetmeliğindeki Canım Kardeşim filminin müziğidir. Cahit Oben, En Büyük Şaban, Linç gibi film müziklerinin de bestecisidir. Ondan başka pek çok şarkı ve bestesi, 'eurovision' şarkı yarışması adaylıkları vardır. Filmin bıraktığı etkide müziklerinin de etkisi olduğuna eminim. Canım Kardeşim filmi, bence, Türk Sinemasının en iyi dram filmidir. Gösterildiği yıllarda çok etkili olmasa da, günümüzde sinema eleştirmenlerince de en iyi dram kabul ediliyor.

Filmin küçük başrol oyuncusu Kahraman Kıral, bu film ve Ömer Lütfi Akad'ın ünlü üçlemesi Gelin ve pek çok dram filmlerinde oynamıştır. Sanırım hüzünlü ve zayıf bakışlarından, genelde hasta çocuk rollerindedir. Yetişkin olarak filmi yoktur. Filmde Abdullah isimli bir eşek vardır ki, kesinlikle oyuncular arasında sayılmalıdır. Kemal Sunal'ın kısa ama harika bir rolü vardır. Kendisi o yıllarda henüz sinemada yer almaktadır, ama hemen fark ediliyor. 

Filmi iyi yapan çok ağlamanız, çok üzülmeniz, çok acıması içinizin değildir bana göre, kapitalizmin kötülüğünün aynı güçle halen devam etmesidir... Bitirilen tarım politikalarının, köyden kente göçün, sermayenin avucuna bırakılan ucuz iş gücünün ve sağlanamayan barınma ihtiyacının yerine bir nevi rüşvet olarak sunulan gecekondu yaşamının bitmemesidir...

20 yorum:

 1. biri gelip canım kardeşim'le ilgili "bu film beni üzmedi, etkilemedi" dese o insanla bir daha görüşmem büyük ihtimalle. ne yapayım öyle duygusuz çöpü?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de duygusuz biridir herhalde öyle biri.
   Selamlar,

   Sil
 2. Müziği açar açmaz yine yüreğim parçalandı :) Kesinlikle Türkiye'de çekilmiş en iyi dram olduğu görüşüne katılıyorum. Ertem Eğilmez de gişe yapmayan tek filmi olmasına karşın en iyi filmi olduğunu söyler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, çok iyi bir film... Kahrolsun bütün televizyonlar. Çok gerçekçi, yalın bir film.
   Teşekkür ederim, selamlar.

   Sil
 3. Cahit Oben... Ne isimler çıkmış bağrımızdan hem müzik hem sinema anlamında. En çok "En Büyük Şaban" müziğini seviyorum ben. Hatta bir şeyler yazarken arka planda çalıyordur yüksek ihtimal. Canım Kardeşim ile ilgili tahliline sonuna dek katılıyorum. Esas mevzu maalesef kapitalizmdir. Kaz gelecek yerlere tavuk verilmesidir. Göz boyayarak büyük büyük dilimler ısırmaktır... Bu yüzden bu kadar dokunur o yavrunun tv'nin karşısına kurulamadan hayata gözlerini yumması...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel ifade etmişsin kalemderi; "göz boyayarak büyük büyük dilimler ısırmak" Kanını satan insanlar, ne bulursa onu yiyenler. Hem de ne dokunur...
   Selamlar, Sevgiler...

   Sil
 4. Ah bu film.... görünce hatirlayip yine icim titredi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok üzücü değil mi Ayşe, çok üzücü. Umarım daha iyi bir yere doğru gider dünya...

   Sil
 5. tarık akan'ın o paltoya sarınıp sokakta yürüyüşü müzik kardeşi adile hocanın oynadığı öğretmen rolü şimdinin türkiyesine bakıyorumda sanki orası başka bi gezegen yav

  selametle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sokaklar, soğuk, yoksulluk, bunlara rağmen yaşamak çok güzel anlatılmış evet... Evet, çok şükür hiç böyle karşılaşmıyoruz, hatırlayanlar bile kalmadı artık, değil mi? Öyle kanını satmakmış, sokak lambası altında ders çalışmakmış, daha neler..
   Selametle,

   Sil
  2. nice yıllara efem, çetin altan bne derdi: enseyi karartmamalı

   selametle:)

   bi türkü mü hediye etsem ya bilemedim şimdik

   Sil
  3. Size de efem size de... Daha umutlu, daha güçlü olabilelim inşallah! Başka yolu yok...

   Bir film bir türkü alayım:-) Ceza size:-) Eh, bütün bunlar şiirsiz hiç olmaz! :-)
   Selametle, İyilikle...

   Sil
  4. İşte hediyeleriniz efem,film

   http://unutulmazfilmler.co/close-up-nema-ye-nazdik-yakin-plan.html

   Türkü


   http://youtu.be/9BdSPLatZ6s

   Sil
  5. Şiirin

   http://youtu.be/bLo2Fp5J9A0

   Sil
  6. Filmi izleyip öyle yorum yazayım diyordum, fırsat olmadı henüz. Listemde ama:-) İlginç bir kurguya benziyor.
   Yalnız türkü çok sevdim. Çook teşekkür ederim. Bilmiyordum Hozan Beşir'i.
   Selametle,

   Sil
  7. Furuğ Ferruhzad harika!, teşekkür ederim.

   Sil
 6. Bu filmi seyrettiğimi hatırlamıyorum.
  Neyse, gelirken getirirsiniz, seyrederiz birlikte :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay çok ağlamaklı bir ziyaret olur boşver. Şöyle sen bizi dağ bayır gezdireceğin bir şey olur inşaallah. Baharda umarım.
   Bu arada tam zamanında bıraktın Angarayı, bir soğuk bir soğuk! Geçen sene beni kandırmış Ankara, gerçek yüzünü göstermemiş diyorum, hiç böyle değildi.
   Selamlar,

   Sil
 7. Güzel film tavsiyesi, etkileyici bir melodisi var gerçekten. Duygu hissediliyor hemen.

  YanıtlaSil
 8. Oldukça hüzünlü ama izle derim Şenay.
  Şimdiden iyi yıllar diliyorum. Her şey gönlünce olsun...
  Sevgiler,

  YanıtlaSil