Neler Öğrendim?

Beşer yıl geriye giderek öğrendiğim kesinleştirdiğim bazı bilgileri her yazımın sonuna eklemeye karar verdim. Bakalım ne kadar geriye hangi bilgilerle gideceğiz. (05.05.2020)

2020-2015.1) Plastik şişeleri çöp kovasına daha kolay sığdırmak için kapağını açın, poşet torba katlar gibi iç içe katlayarak küçültün. Geri dönüşüm kovalarınıza bir kaç yerine bu şekilde onlarca plastik şişe sığdırabilirsiniz. Geri dönüşüm atığı toplayanların işini kolaylaştırabilirsiniz. Tema Vakfı buna bir isim de vermiş ama o kısmını unuttum. 

2020-2015.2) Gemi azıya almak, deyimini maalesef son beş yıla kadar gemiyi azığa almak olarak sanıyordum. Anlamını doğru kullanıyordum ama deyimi bildiğiniz uydurmuşum. Kendimce bulduğum açıklamaya göre gemi öyle bir yere çekiliyordu ki sallanıp duruyor suda. Çok üzerinde düşünmemişim galiba. Bir sevgili arkadaşımla atlar üzerine konuşurken konu atın gemine geldi. Gem; binicinin atı yönetebilmek için dizginlere bağlı olarak atın ağzına takılan demir araçtır. Atlar bir şekilde gemi azı dişlerinin arasına alabiliyor, o şekilde ilerlemeye devam edebiliyor. İşte o durumda at sizin idarenizden çıkar, artık yönetemezsiniz. Bu deyimi insan için de söz dinlemez başına buyruk oldu anlamında kullanırız.

Ek olarak, ayrı bir yazının konusu olmalarına gerek olmayan, bir kaç kelime daha yazayım; doğru düzgün değil doğru dürüst, kahvaltı yapmak değil kahvaltı etmek, şimdilik aklıma gelenler... 

2020-2015.3) Eğer paragraflar arasında bambaşka bir konuya geçiyorsam üç yıldız yapmayı ve bunu ortalamayı öğrendim. Şiirlerin şairlerinin önüne bir çizgi çekildiğini gördüm, neden bilmiyorum ama hiç sorgulamadan doğru ve iyi bir şey olduğuna kanaat getirdim kabul ettim. Yazı biraz demlenmeli, demiştin. Hemen yazılıp yayınlanmış yazılar belli oluyor. Aceleci ve sabırsız tarafım ağır gelse de kimi zaman beklemeye çalışıyorum. Demliyorum onları çay misali, çayı severim bilen bilir. 

2020-2015.4) Sigara azaltılarak bırakılmaz. Her gün daha az içmeye çalışmanın stresi yoksunluk krizlerinden daha uzun sürecektir ve azaltma sürecinde her an çok içme ihtimalini taşırız. Sigara içmek bir kötü alışkanlık değil bağımlılıktır. Bağımlı olduğumuzu kabul ederek kendimizle anlaşmalıyız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder